Prijavite se   Portal   Chat    Forum    Registruj se    Pretraga    FAQ

Forum » Razno » Zdrav Zivot

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Opuštanje koje pročišćuje svest
 Post Poslato: Pet Nov 13, 2009 3:47 pm 
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 27, 2009 5:11 pm
---------
Bolest modernog čoveka je zapravo napetost. Zbog brzog i stresnog načina života naše celokupno biće je pod stalnim pritiskom. Neopuštenost tela i uma pre ili kasnije dovede do neke bolesti. A kada obolimo, mi najčešće lečimo simptome bolesti, a ne uzrok.

Uzrok bolesti ostaje negde duboko u nama i nakon izlečenja od same bolesti. Život teče, a mi nakupljamo napetost i iznenadimo se kada jednog dana puknemo kao napeta struna.
Svi govore o stresu kao najvećem problemu današnjeg čoveka i relaksaciji kao našoj nasušnoj potrebi. Ali, da li mi znamo kako da se opustimo? Da li se zaista možemo opustiti uz uobičajena sredstva opuštanja - TV i čašu pića?
Pod opuštanjem takođe podrazumevamo ili da se naspavamo ili da odemo negde na odmor. Spavanjem se opusti samo jedan mali, površinski deo napetosti. Obično zaspimo brižni, planirajući sutrašnje aktivnosti. Ulazimo u san sa neopuštenim umom, intenzivno sanjamo i tako nastavljamo da budemo aktivni kao i tokom dana. Složićete se da se vrlo često budimo umorniji nego što smo legli. Nervozni smo, razdražljivi i svet posmatramo kroz - sive naočare.

Odmor ne rešava tenzije

Kada odemo na odmor najčešće ga provodimo vrlo aktivno: obilazimo razna mesta, izlazimo noću i jurimo tamo-amo za zabavom, druženjem i utiscima. Sama promena sredine donosi umu osećaj relaksiranosti ali dubinska tenzija se zapravo i dalje gomila.

Prirodni mehanizam uma je takav da sve ono što nam se u životu ne dopada, sve što nas zaboli, povredi i što ne možemo da procesujemo svesnim umom mi potisnemo u podsvesni deo uma, recimo kao počistiti sobu a prašinu gurnuti pod tepih. Ti utisci su nabijeni energijom, živi su a potisnuti. Veći deo tog mentalnog smeća trune negde u dubinama našeg podsvesnog, a i dublje, nesvesnog uma. Kako da ispraznimo tu našu „kantu za smeće“, da se očistimo, da steknemo duševni mir?

Na granici jave i sna

Postoji jedna vežba iz joge koja je vrlo laka za izvođenje, a može čoveku da promeni život. Joga nidra je tehnika Svami Satjanande Sarasvatija osnivača čuvene Biharske škole joge. Poreklo vodi is drevne tantričke meditacije zvane „njasa“ (nyasa).
Joga nidra se izvodi u ležećem položaju šavasani, malo razdvojenih nogu, sa dlanovima okrenutim naviše i zatvorenih očiju. Opustite se uz par dubokih udaha i izdaha a onda zatvorenih očiju obratite pažnju na zvuke oko vas, slušajte pažljivo ali pasivno bez razmišljanja. Zatim sledi deo u kome postajete svesni svih delova tela počevši od desne šake. Bez koncentrisanja jednostavno postanete svesni svoje desne šake, dlana, nadlanice, palca, kažiprsta, srednjeg prsta .... i tako redom sve dok se ne prođe kroz celo telo. Ova vežba je ključni deo joga nidre i njome se uspostavlja veza između tela i uma neuobičajenim putem, od tela ka umu dok obično informacije teku od mozga ka telu. Na taj način se telo dubinski opušta. Potom se pažnja skreće na dah. Neko vreme treba da brojite svaki svoj prirodni udah i izdah. Sledeći stupanj je vizualizacija. Određeni pojmovi, odnosno simboli, treba da se zamisle u umu npr. staro drvo, livada, hladna kiša, vrelo sunce itd. Ti simboli služe kao okidač za oslobađanje potisnutih sadržaja iz podsvesnog uma.

Odluka za duhovni napredak

Veoma važan deo joga nidre je sankalpa, sanskritska reč za odluku. Dva puta u toku joga nidre, na početku i posle vizualizacije, treba da se mentalno izgovori kratka rečenica koja predstavlja neku našu važnu odluku. Odluka treba da se pažljivo odabere, ona treba da izvire iz suštine našega bića, nešto što silno, svim srcem žudimo. To ne treba da bude težnja za nekim materijalnim dobitkom, već nešto što će dovesti do sklada, ubrzati našu evoluciju. Na primer: Ja imam jaku volju; Moje srce je otvoreno; Moj nervni sistem je snažan; Ja jedem umereno… Sankalpa treba da ima minimum reči, da bude u sadašnjem vremenu i ne sadrži negaciju (Ја nisam bolestan, bolje Ja sam zdrav). Kada se sankalpa ostvari, nađete novu i na taj način sami sebe iskrojite u bolju ličnost. Joga nidra deluje višeslojno i na naše telo, nervni i endokrini sistem i na samu strukturu ličnosti. Kroz ovu praksu možemo vidno i brzo da se promenimo. Najbolje je da se radi svakodnevno u isto vreme, a može da se radi i po potrebi. Najbolje da je naučite od kvalifikovanog joga učitelja ili da nabavite CD sa joga nidrom za početnike. Joga nidra je oruđe neophodno savremenom čoveku.

* autor teksta pripada biharskoj školi joge

Vrh 
 Profil Email  

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Forum » Razno » Zdrav Zivot